Kredyt hipoteczny – czy warto?

Wiele młodych osób, które są aktywne na rynku pracy i posiadają stabilny dochód miesięczny, podejmuje decyzję o zakupie mieszkania. W Polsce posiadanie własnego mieszkania jest niezwykle popularne – na wynajem decyduje się zaledwie 16% mieszkańców naszego kraju.

Rosnące ceny mieszkań i ogólna sytuacja na rynku mieszkaniowym

Zdecydowana większość potencjalnych kupców niestety nie jest w stanie sfinansować kupna wyłącznie z własnych środków, a to ze względu na niezwykle wysokie ceny mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach. Przykładowo, w Warszawie cena za metr kwadratowy to około 10700 zł, podczas gdy w Krakowie 10100 zł. W tej sytuacji warto sięgnąć po kredyt na mieszkanie.

Zakup mieszkania – co warto wiedzieć o finansowaniu? Warunki niezbędne do uzyskania kredytu

W celu uzyskania kredytu hipotecznego z banku trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim należy mieć zdolność kredytową tj. bank na podstawie dochodów oraz wydatków musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać raty kredytu wraz z odsetkami. Ponadto, istotna jest także dobra historia kredytowa, tzn. osoba, która decyduje się ubiegać o kredyt, w przeszłości terminowo spłacała swoje zobowiązania finansowe. Istotny jest też wiek oraz stan cywilny. Banki zdecydowanie przychylniej patrzą się na młode osoby oraz na wnioski kredytowe składane przez pary. W tym pierwszym przypadku chodzi o to, że bank musi mieć gwarancję, że kredytobiorca będzie żył przez cały okres spłacania kredytu. W przypadku stanu cywilnego dwóm pracującym osobom będącym w związku zdecydowanie łatwiej jest spłacić kredyt, ponieważ ciężar finansowy podzielony zostanie na pół. Single ubiegający się o kredyt nie są na straconej pozycji, jednak ryzyko niewypłacalności będzie w tej sytuacji zdecydowanie wyższe. Ostatecznie, większość banków wymaga wkładu własnego w wysokości ok 20% wartości kredytu, jednak dwa banki, PKO BP oraz Pekao, zmniejszyły w ostatnim czasie ten próg do tylko 10%.

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zaciągnięcia pożyczki warto zrobić Research banków, które oferują taką możliwość. Przy ocenie korzystnych warunków należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  1. Długość spłaty (na ile lat można wziąć kredyt)
  2. Wysokość raty
  3. Wysokość oprocentowania
  4. Wysokość RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz