Podatek od sprzedaży nieruchomości. Kiedy nie trzeba go płacić?

Podatek dochodowy naliczany przy sprzedaży nieruchomości wynosi 19 proc. dochodu. Nie zawsze jednak trzeba go płacić. W określonych sytuacjach można uzyskać zwolnienie, aby zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kiedy nie trzeba wnosić podatku od sprzedaży nieruchomości?

1. Sprzedaż po upływie 5 lat podatkowych od nabycia

Przede wszystkim przepisy wskazują, że podatek od sprzedaży mieszkania, domu, gruntów i innych nieruchomości, a także prawa do nieruchomości nie będzie naliczany wtedy, gdy transakcja będzie miała miejsce po upływie 5 lat podatkowych od nabycia danej nieruchomości czy praw.

Warto przy tym wskazać, że termin ten będzie różnić się od lat kalendarzowych. Lata podatkowe liczone są przy tym od końca roku podatkowego, w którym sprzedawana nieruchomość została zakupiona. Zatem podatek od sprzedaży nieruchomości za dom zakupiony w 2016 roku będzie można sprzedać bez podatku dopiero od 2022 roku.

2. Brak dochodu przy transakcji sprzedaży

Drugą sytuacją, gdy podatek od sprzedaży nieruchomości nie będzie nałożony, jest sprzedaż nieruchomości ze stratą. Jako że podatek ten jest dochodowy, czyli naliczany jest od dochodu, przy jego braku nie trzeba będzie go wnosić.

Jeżeli przykładowo mieszkanie zostało kupione za 250 tys. złotych, a sprzedane za 240 tys. złotych, podatek nie jest naliczany.

Warto też pamiętać o tym, że przy wyliczaniu podatku pod uwagę bierze się koszty uzyskania dochodu. Można zatem pomniejszyć dochód o koszty jak:

  1. taksa notarialna
  2. usługi pośrednika nieruchomości
  3. koszty remontów

Przykładowo, gdy mieszkanie kupiono za 250 tys. złotych, wykonano w nim remont za 20 tys. złotych i sprzedano za 280 tys. złotych, wtedy podatek liczony jest od 10 tys. złotych zysku.

3. Skorzystanie z ulgi mieszkaniowej

Trzecim sposobem, aby uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości, jest skorzystanie z tak zwanej ulgi mieszkaniowej. Ulga ta polega na zniesieniu obowiązku płacenia podatku nawet przy transakcji poniżej limitu 5 lat, gdy uzyskana kwota będzie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. Należy zrobić to w terminie 3 lat podatkowych, czyli od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Do własnych celów mieszkaniowych zaliczają się między innymi:

  1. zakupienie mieszkania, domu, działki pod budowę domu
  2. wybudowanie domu
  3. wykonanie remontu, modernizacji, rozbudowy, adaptacji budynku mieszkalnego
  4. wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami, który został zaciągnięty, aby sfinansować własne potrzeby mieszkaniowe
Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz